„NAVISYS boys“ v akci: Jak funguje tým, který šetří firmám náklady?

V ENICE nejde jen o práci, ale o propojení technologií, týmové spolupráce a smysluplných projektů. Daniel Sacký a Jaroslav Brádle, kterým ve firmě nikdo neřekne jinak než „NAVISYS boys“, jsou specialisté na tento systém. Denně pomáhají firmám monitorovat spotřebu energií a na základě analýz pak snižovat náklady. Ve své práci se perfektně doplňují a kromě toho je spojuje i vášeň pro techniku a adrenalinové koníčky. Jak jim funguje tým a co všechno obnáší jejich práce? To zjistíte v našem rozhovoru.

V ENIKA.CZ máte oba dva na starost systém NAVISYS®. Co vše obnáší práce produktového manažera a technické podpory?

Sacký – Do firmy jsem nastoupil v lednu 2022 a systém byl pro mě nový. Musel jsem se vše naučit od začátku – primárně to, jak zákazníkům systém NAVISYS® nastavit tak, aby měl co nejlepší výsledky. Jakmile si systém začal na trhu získávat úspěch, přidal se k týmu nový kolega Jaroslav, který má na starost spíše technickou část a podporu. Dohromady jsme tým, který má na starost NAVISYS® od A do Z.

Našimi zákazníky jsou firmy, které chtějí sledovat své náklady na energie a zároveň ušetřit. Systém je vždy postavený na míru, protože každý potřebuje trochu něco jiného. Základem je centrální jednotka, která data vyhodnocuje, a různá měřidla, která snímají dané veličiny. Z pozice produktového manažera se zákazníkem nejprve proberu vše, co potřebuje. Podle jeho požadavků a s ohledem na aktuální instalaci pak vytvoříme projektový návrh i cenovou nabídku přímo na míru.

Brádle – Já mám na starost více tu technickou část a následnou servisní podporu. Většinou s kolegou tvoříme projekty společně, nebo vzájemně konzultujeme, co je potřeba. Ideální je navštívit místo předem, abychom zjistili, co zákazník již má a co lze využít. Když se projekt dohodne a zákazník si nezajistí montáž sám, můžeme zajistit projekt na klíč. Máme po Čechách a na Slovensku smluvní montážní firmy, které měřidla osadí. My pak děláme finální oživení systému. Jsem pro klienty taková technická spojka v následném provozu. Za ty tři roky jsme se už výborně sehráli. V rámci firmy jsme ale také v úzkém kontaktu a sdílíme informace z trhu s dalšími odděleními – s vývojem, marketingem.

Vaše práce tedy není jen od stolu z kanceláře, ale jezdíte hodně i do terénu. Co zákazníci nejčastěji požadují, a naopak, co zajímavého jste dělali na míru?

Brádle Zákazníci chtějí měřit hlavně elektřinu, plyn, vodu a stlačený vzduch. Systém umí také zaznamenávat teplotu, vlhkost, obsah CO2, rychlost větru a sledovat kvalitu napájení. Poptávky ale máme i na individuální věci, například nedávno jsme dělali měření páry v generátoru páry a nyní řešíme projekt měření hladiny vody ve speciální nádobě. 

Kam se za ty roky systém NAVISYS® posunul?

Sacký Určitě je velký posun v tom, že se dá více integrovat s naší vlajkovou lodí – systémem POSEIDON®. Ten umožňuje bezdrátové přenosy z měřidel (tepelných čidel, elektroměrů i dalších zařízení) do NAVISYS®. A opačně, data z monitoringu mohou být podkladem pro řízení osvětlení, větrání a stínění, což umí zase POSEIDON®. Oba systémy je také možné integrovat do jakéhokoli stávajícího systému firmy, a naopak.

Brádle – Věříme, že nejlepší zkušenosti získáme vlastním testováním. Obecně jsme zastánci toho, že si vše rádi vyzkoušíme sami přímo v ENIKA.CZ. Proto u nás běží systém POSEIDON®, ale i NAVISYS®. Testujeme jak v kanceláři a v laboratořích na simulacích, tak v běžném provozu. Díky tomu si systém důkladně ověřujeme a můžeme zákazníkům poskytnout kvalifikované rady podložené praxí. 

Když jste se zákazníky v úzkém kontaktu, vaše komunikace není vždy jen o byznysu. Oba dva máte zajímavé koníčky. Podařilo se vám je třeba nějak propojit s vaší prací?

Brádle Mým největším koníčkem je airsoft. Mám pár zákazníků, se kterými se občas potkáváme v rámci sportovních aktivit. Tento nevšední sport dělají lidé z různých pracovních pozic, ale zatím jsem se nesetkal s nikým, s kým bychom pak řešili nasazení NAVISYS® do jejich firmy. Ale kdoví…

Sacký – Mým velkým koníčkem je zase letectví a většina lidí, co lítá, má nějakou firmu. Mnohdy má práce byla tématem k rozhovoru a sdílení informací, co vše lze díky NAVISYS® sledovat, ale taky zatím nemám mezi svými kolegy letci nikoho, komu bych pomohl s monitoringem. Možná to ale časem dozraje.  

Pane Brádle, airsoft je zajímavý sport a mnoho lidí si ho představí jako bojovku, kde po sobě střílíte. Často si ho pletou s paintballem, který je možná dostupnější pro veřejnost. Jaký je mezi nimi rozdíl? Rozdíl je hlavně v tom, že při paintballu se po sobě střílí barvy. Střela celkem bolí a je to spíš zábava než opravdový adrenalin. Airsoft je oproti tomu hodně podobný realitě a má i jiné střelivo a zbraně. Věnuji se mu asi osm let. Před pěti lety jsem se stal členem týmu v Hradci Králové, kde máme i vlastní venkovní hřiště. Nabízíme hru pro veřejnost a děláme dětské příměstské tábory a kroužky. Nedávno jsme také otevřeli e-shop a kamennou prodejnu s outdoor a military potřebami. 

Hra tedy připomíná opravdový zásah policie nebo vojenské bojové taktiky?

Ano, máme speciální výstroj a vlastně byste nás nerozeznali od profesionálů. Zbraně jsou samozřejmě jiné, ale hodně podobné reálným zbraním. Někteří kolegové jsou členové IZS nebo armády, takže nás mají co učit. Nejvíc mě na tom baví ten adrenalin, člověk vypne a myslí jen na hru. Máme skvělý kolektiv, jsme kamarádi a vídáme se společně i s rodinami. 

Když jsou používané zbraně téměř k nerozeznání od skutečných, musíte mít  zbrojní průkaz? Jaká jsou pravidla jejich použití? 

Povolení není potřeba, je to zbraň kategorie D, kterou můžete mít od 18 let. Pravidla jsou ale jasná – nesmíte zbraň používat na veřejnosti a musíte ji nosit v obalu. Náboje jsou plastové, dělají se také „eko“ z lisované kukuřice a papíru. Dá se hrát na speciálních hřištích, nebo i v lese, ale musíme mít povolení majitele a předem hru nahlásit úřadům. Aby se nestalo, že nás někdo nahlásí a přijede zásahovka… 🙂 

Kam všude jezdíte hrát a máte i nějaké závodní úspěchy? 

Po Česku je areálů poměrně hodně, nejznámější jsou v Praze. Hraje se ale i v různých opuštěných areálech. Jezdíme do Polska a na Slovensko. Airsoft  je velmi populární v USA, kde mají hráči k dispozici velké hangáry. Co se týče úspěchů, kolegové se dostali na světový pohár na Taiwan, kde obsadili desáté místo, a další česká výprava byla dokonce druhá. Nyní jsme vyhráli v anketě AIRSOFTNEJ 2024 cenu za nejlepší hřiště a dětský kroužek.

Pane Sacký, jak jste se dostal k pilotování letadla? 

Na CIAF v Hradci Králové v roce 2018 jsem potkal skupinku bývalých vojáků, kteří si založili leteckou školu. K létání jsem měl blízko už dlouho, ale létal jsem jen na simulátorech, protože jsem neměl kontakty. Šli jsme do letadla, vyzkoušel jsem si to a bylo jasno.  

Je to ryze osobní koníček, nebo děláte i vyhlídkové lety? Máte vlastní letadlo?

Mám pilotní průkaz na malá letadla, kde je jen pilot a spolucestující. Dle platné legislativy nemůžete dělat vyhlídkové lety, musela byste mít licenci komerčního pilota. Létám teda sám, nebo maximálně někoho vezmu do letadla. V Česku máme poměrně hodně letišť, takže se dostanete všude, kam je potřeba. Rád létám třeba za kamarády do Ústí nad Labem. Vlastní letadlo nemám, ale v klubu si mohu půjčit, jaké chci. Vlastně mi to zatím takhle vyhovuje, protože nemusím řešit údržbu, servis, administrativu a tak dále. 

Jak dlouho trvá získat pilotní průkaz a musíte ho nějak obnovovat? 

Průkaz se dá udělat i za tři měsíce, když na to máte čas a věnujete se tomu intenzivně. Mně to trvalo asi přes rok. Dojížděl jsem tenkrát do Hradce z Prahy po práci a bylo to náročné. Taky to závisí na počasí. I když při výcviku řešíte různé situace, když byly špatné podmínky – větrno nebo bouřka –, tak se neletělo. Licence platí v Česku a v některých zahraničních zemích a rozšířit si ji můžete na řízená letiště. 

Co se týče její obnovy, povinné to není, ale občas je dobré dát si let s instruktorem. Řekne vám, co třeba děláte špatně. Stejně tak, když dlouho nelétáte. Je to jako v autě, časem se prostě naučíte špatné návyky. A v letadle jde hlavně o bezpečnost. 

Co vás na létání nejvíc baví? 

Nejvíc mě baví ta technika, vždy se mi líbilo vše, co se hýbe. A ta rychlá přeprava – najednou pak zjistíte, jak jsou Čechy malé. 

Brádle – Ano, s tím souhlasím. Danielova vášeň pro techniku se projevuje třeba tak, že kolem naší firmy letí letadlo a on vytáhne pager a kouká, co to letí a kam. Stejně tak si všímá aut a různých detailů.   

Slyšela jsem, že auta jsou vaší společnou zálibou.

Brádle – Já dělám ve volném čase autodetailing – údržbu laku a interiéru. Kolega je zase majitel tří amerik. Dost často se nemůžeme shodnout, co se nám líbí, co jak funguje a tak podobně. Protože je sídlo naší firmy ENIKA.CZ u hlavní silnice, z kanceláře vidíme, co jezdí kolem. Tak to často musíme zhodnotit. Dokonce jsme schopni se i pohádat. Ale to je asi jen jediná věc, na které se neshodneme. Pracovně nám to šlape perfektně. 

Zkoušeli jste někdy své koníčky propojit s prací? Třeba že by si kolegové na teambuildingu vyzkoušeli zastřílet, nebo se proletěli?

Brádle – Ano, zastřílet na terč si kolegové mohli v rámci sportovního dne a naši zákazníci v rámci ENIKA CUP, což je každoroční akce plná soutěží, kterou naše firma pořádá a která se těší rok od roku většímu úspěchu. Tato událost jim umožňuje odreagovat se od každodenní práce a zároveň posílit vzájemné vztahy.

Sacký – Kolikrát jsme si říkali, že bychom takhle mohli třeba letět za klienty, že by to bylo rychlejší. Ale ještě jsme to v naší firmě nezkoušeli prosadit… :-) 

A co vy? Přidáte se k nám?

V ENIKA.CZ věříme, že práce by měla být nejen efektivní, ale také zábavná. Naši kolegové dokazují, že skvělý tým, moderní technologie a zajímavé projekty mohou jít ruku v ruce s osobními koníčky a vášní. Hledáme nové kolegy, kteří chtějí růst, bavit se prací a být součástí inovativního týmu. Podívejte se na naše aktuální pracovní nabídky a zjistěte, jestli právě na vás nečeká místo v našem týmu!