
Světelný smog: tichý zabiják přírody i našeho zdraví
Věděli jste, že podle vědců žije více než 80 % světové populace pod světelně znečištěnou oblohou? Důvodem je světelný smog, tedy nadměrné nebo nevhodně směrované umělé osvětlení, které zvyšuje přirozenou úroveň světla. Společnost ENIKA.CZ se v této souvislosti zaměřuje na řízení chytrých osvětlovacích systémů, které přispívají ke snižování světelné zátěže. Jaké má světelné znečištění dopady a jak s ním bojovat?
Jaký vliv má světelný smog na životní prostředí a lidské zdraví?
Podle zprávy publikované v časopise Science v roce 2023 se v letech 2011 až 2022 světelné znečištění zvyšovalo o alarmujících přibližně 9,6 % ročně. Rychlé zvyšování světelného znečištění má podle odborníků závažné důsledky pro lidské zdraví, zvířata, rostliny a také globální ekonomiku.
Negativní vliv světelného smogu na lidské zdraví prokázala řada studií. Například výzkum publikovaný v časopise Diabetes & Metabolism Journal v roce 2023 zjistil, že expozice umělému světlu v noci může narušit cirkadiánní rytmy, a zvýšit tak riziko některých onemocnění. Světelný smog negativně ovlivňuje nejen biologické hodiny lidského těla a psychiku, ale také chování nočních zvířat, jako jsou sovy, ježci, myši nebo žáby.
Světelné znečištění stojí obce i firmy více, než myslíme
Jak už jsme zmínili výše, dopady světelného smogu jsou také ekonomické. Nadměrné a neefektivní používání umělého osvětlení vede k plýtvání energií, což má na státy, obce i firmy ekonomické dopady v podobě zvýšených nákladů na výrobu a spotřebu elektrické energie. V celosvětovém měřítku se odhaduje, že světelný smog způsobuje roční ztráty ve výši přibližně 3,4 bilionu dolarů. Jen v Česku se dle odhadů kvůli nadměrnému a neefektivnímu osvětlení ročně neúčelně vynaloží energie za 2 miliardy korun. Firmy a obce mohou ke snížení světelného smogu přispět zejména používáním inteligentního směrového osvětlení, které umožňuje ztlumení v nočních hodinách.
Jak na světelné znečištění pohlíží česká legislativa?
Na výše uvedené negativní dopady světelného znečištění reagovalo v roce 2023 Ministerstvo životního prostředí ČR tím, že představilo technickou normu ČSN 36 0459 – Omezování nežádoucích účinků venkovního osvětlení. Tato norma jasně definuje pravidla pro veřejnou i soukromou sféru. I když se zatím jedná pouze o doporučení a za její neplnění nehrozí postih, brzy by se měla stát závaznou dle nového stavebního zákona.
Jak ENIKA.CZ přispívá ke snižování světelného smogu?
Klíčem ke snižování světelného znečištění je efektivní a promyšlené osvětlení, které respektuje noční prostředí. Společnost ENIKA.CZ zde nabízí moderní a inteligentní řešení, které pomáhá šetřit energii a zároveň chrání přírodu i lidské zdraví.
Systém Poseidon® CITY díky svým funkcím, jako je automatické stmívání nebo integrace systémů reagujících na pohyb a světelné podmínky, účinně snižuje světelné znečištění, a navíc výrazně šetří energii. Tento systém můžete najít například v obci Butoves, kde přispěl ke zvýšení kvality života.